środa, 23 stycznia 2013

sgraffito i rezerważ

te piękne słowa określają dwie ciekawe metody zdobienia ceramiki.
sgraffito to technika polegająca na nacinaniu, skrobaniu lub rysowaniu wzorów na podeschniętej angobie. ciekawy efekt po wypaleniu daje użycie angob kontrastujących z kolorem gliny.
poniżej mała podstawka, którą pokryłam jasną angobą, a następnie ostrym szpikulcem "wyryłam" wzór kwiatka i nacięłam brzegi : 
rezerważ to taki batik na glinie. pracę malujemy angobą, płynnym woskiem zakrywamy to, co ma w danym kolorze pozostać i nakładamy następną angobę. wosk wypali się w piecu, odsłaniając kolejne barwy.
poniższy wazon pokryłam jasnożółtą angobą, pędzlem naniosłam wzory spirali, kropek i tulipanów, następnie użyłam angoby brązowej, narysowałam woskiem łodygi kwiatów i całość zamalowałam na zielono.
obie prace zostały poszkliwione szkliwem bezbarwnym.

zachęcam i Was. kluczem są tu dobre, nieodpryskujące angoby :).

5 komentarzy:

kasia | szkieuka pisze...

Taaa, angoba to też piękne słowo :)

Malwina pisze...

Ta pierwsza metoda mnie intryguje,
chyba lubię dłubać...

Ceramikarnia; Malarnia pisze...

Świetna ta technika sgraffito! Dzięki za informację o technice. Muszę koniecznie wypróbować, bo daje ciekawy efekt. Wydaje mi się, że Baśka Trzybulska - ceramiczka ma niektóre prace właśnie w tej technice.
Pozdrawiam serdecznie.

niekiedy pisze...

i angoba też ładnie :). Kasiu, bardzo lubię Twoje językowe wpisy. technikę polecam, bo efekty naprawdę zaskakują na plus. oj, tak. Pani Trzybulska maluje pięknie angobami, do tego własnymi! dziękuję za odwiedziny i pozostawione słowa. bardzo mocno pozdrawiam, e. :)

arwen :) pisze...

Ta podstawka z kwiatem jest prześliczna :D !